Sastanak Komisije za odgoj i obrazovanje UZIS – Odsjek za srednju, južnu i istočnu Europu u Bratislavi
Objavljeno |
Dana 6. svibnja u hotelu Sorea Regia u Bratislavi održan je sastanak Komisije za odgoj i obrazovanje Ureda za iseljene Slovake (UZIS), Odsjeka za srednju, južnu i istočnu Europu. Na sastanku se članovi povjerenstva međusobno informiraju o trenutnom stanju nacionalnog obrazovanja i rješavaju konkretne probleme sunarodnjaka u području odgoja i obrazovanja u pojedinim domovinama. Rješenja za otvorena pitanja traže se u suradnji s prisutnim predstavnicima Ministarstva obrazovanja i predstavnicima relevantnih obrazovnih institucija u Slovačkoj.
Na sastanku u svibnju u Bratislavi članovima komisije predstavila se nova predsjednica UZIS-a Dagmar Repčeková. Sudionike je došla pozdraviti i predsjednica Odbora za obrazovanje Nacionalnog vijeća Republike Slovačke, saborska zastupnica Paula Puškárová. U ime Ministarstva obrazovanja, razvoja, istraživanja i mladih sudjelovala je Martina Malíková, a u ime Sveučilišta Mateja Bela prorektorica Miroslava Knapková. Prisutni članovi komisije bili su predstavnici Mađarske, Rumunjske, Srbije, Hrvatske i Poljske.
U ime Hrvatske na sastanku su sudjelovale članice komisije ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice Sandra Kralj Vukšić i školska nadzornica – savjetnica za školske ustanove s nastavom na jeziku i pismu slovačke nacionalne manjine Jelena Dejanović. Prisutne su upoznali s aktualnim informacijama o školskim aktivnostima učenika slovačkog jezika u Hrvatskoj za 2023. godinu, ocijenili njihovu uključenost u ponudu događanja i aktivnosti Ministarstva školstva, istraživanja, razvoja i mladih Republike Slovačke i UZIS-a. Hrvatska koristi niz aktivnosti u manjem opsegu nego druge zemlje (Srbija, Rumunjska itd.), budući da je broj učenika manji i ukupna situacija slovačkih učenika u Hrvatskoj različita. Najviše rezoniraju sljedeće aktivnosti/događaji: literarni natječaj Zašto volim slovački, zašto volim Slovačku, Škola u prirodi, ljetni kampovi UZIS-a i metodičko usavršavanje učitelja. Pozitivno je što hrvatska strana sudjeluje u putnim troškovima sudionika pojedinih događanja.
Suradnja Hrvatske s drugim državama Donje zemlje se smatra uspješnom, učitelji iz Hrvatske također su sudjelovali na usavršavanju nastavnika u Srbiji, kao i na drugim važnim događajima: konferencije u Nadlaku, dodjela nagrade S. Tešedík u Békéscsabi. Članice komisije pozvale su nazočne na manifestaciju – recitalno-dramsku priredbu Slovenčina moja koja će se održati 2024. godine 9. studenog u Miljevcima.
U okviru podrške očuvanja slovačkog jezika na Sveučilištu u Zagrebu, hrvatska strana je raspisala natječaj za stipendije za studij slovačkog jezika. Trenutačno nema dovoljno interesa studenata za stipendije slovačke vlade u okviru sheme Stipendija vlade RS za Slovake koji žive u inozemstvu. Razlog može biti i obilje drugih programa/stipendija kao što je Erasmus+.