SCK Našice na Stalnoj konferenciji u Bratislavi
Objavljeno |
U Bratislavi je 24. i 25. listopada održana Stalna konferencija – Slovačka i Slovaci u inozemstvu, koju svake druge godine organizira Ured za iseljene Slovake (UZIS). Stalna konferencija ključni je forum za rješavanje pitanja života Slovaka koji žive u inozemstvu, a na njoj sudjeluju predstavnici slovačkih zajednica iz cijeloga svijeta, značajne ličnosti slovačkog iseljeništva i predstavnici slovačke državne vlasti.
Ove godine sudionici konferencije okupili su se u prostorima Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Slovačke, a sudjelovanje na konferenciji bilo je uvjetovano pozivom organizatora. Konferenciju su svečano otvorili ministar vanjskih poslova Slovačke Republike Juraj Blanár, potpredsjednik Vlade Slovačke Republike Peter Kmec i predsjednica UZIS-a Dagmar Repčeková.
Tijekom prvog dana konferencija se bavila ključnim temama kao što su obrazovanje, kultura i, na kraju, ali ne manje važno, pitanje statusa iseljenih Slovaka. Tijekom drugog dana Stalne konferencije razgovaralo se o iseljeničkim medijima i njihovom trenutnom djelovanju, ali i njihovoj budućnosti. Predstavljeni su rezultati i planovi obnove Kreativne škole novinarstva te je dat prijedlog da se nazove po dugogodišnjem organizatoru, pokojnom Ľudovítu Pomichalu, koji je kao djelatnik UZIS-a godinama vodio školu novinarstva, a bilo je riječi i o stvaranju povjerenstva za medije.
Sljedeće tematske cjeline, odnosno završne teme, bile su posvećene vizijama slovačkih obrazovnih centara koji djeluju diljem svijeta i istraživanju Slovaka koji žive u inozemstvu. Na konferenciji je prvi put otvorena tema suvremenih migracija i korištenja stručnjaka iz iseljeništva, kao i povratka inteligencije u Slovačku.
Tema ovogodišnje konferencije Povezivanje za budućnost prigodno je obuhvatila sve raznolike teme o kojima se raspravljalo tijekom oba dana konferencije.
Dio prvog dana konferencije bila je i ceremonija dodjele medalja UZIS-a, koje je dobilo šest nagrađenih osoba i organizacija koje značajno rade ili su radile za dobrobit Slovaka koji žive u inozemstvu. Pavol Baláž iz Srbije (in memoriam), diplomat Miroslav Mojžita, velečasni Dušan Tóth iz Kanade, Vychodna Slovak Dancers iz Kanade, Nacionalni češki i slovački muzej i knjižnica u Cedar Rapidsu, SAD.
Među nagrađenima je i profesor Jaroslav Čukan, osoba iz svijeta slovačkih etnologa, koji najtemeljitije poznaje slovačke prilike na Donjoj zemlji, zaslužan je za nastanak publikacije Kulturni potencijal Slovaka u Hrvatskoj, mnoga druga postignuća kao dio svoje pedagoške djelatnosti, gdje je odgojio niz pojedinaca koji danas djeluju u donjozemskoj zajednici. Povodom njegova životnog jubileja, 70. godine života, Slovački centar za kulturu Našice (SCK Našice) priredio je zbornik Nespútaný – Jaroslav Čukan 70, u kojemu su sudjelovali i njegovi bliski suradnici, a koji mu je također uručen na ovom skupu i čiji je tisak financijski potpomogao grad Našice.
Prilog SCK-a Našice uvršten je u program skupa iz područja kulture – Očuvanje izražajnih sredstava slovačke kulture u izazovima digitalnog svijeta – od tradicijske kulture do suvremene umjetnosti. Ravnateljica SCK-a Našice Sandra Kralj Vukšić predstavila je rad pod naslovom Multimedijska obrada elemenata kulturne baštine u kontekstu izgradnje etničke svijesti mlade generacije. U radu je prikazano djelovanje SCK-a Našice, i to u različitim područjima: dokumentiranje, zaštita, prezentacija ili revitalizacija jednog elementa kulturne baštine na primjeru karnevalske maske slamnatog medvjeda iz Josipovca Punitovačkog. Istaknula je korištenje različitih medija koji su omogućili partnerstvo na projektu Manjinska kultura kao sredstva samoidentifikacije i jačanja uključenosti u multietničku sredinu – MySme, kao i uspješno djelovanje na području zaštite, gdje je bilo moguće ovaj element uvrstiti na Popis zaštićenih kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija RH. Nadalje, aktualizirati navedeni element putem medija, posebice web stranice www.skc.hr, ili u sklopu izdanja Godišnjaka SCK Našice. Ovaj fenomen aktualiziran je i pripremom kratkog edukativnog filma za učenike, kao i kratkog dokumentarnog filma koji je naknadno prijavljen na međunarodni filmski festival ETNOFILM Čadca 2024.
Na kraju izlaganja vratila se na temu ove konferencije Povezivanje za budućnost, te istaknula važnost izgradnje kulturne infrastrukture, a posebno je istaknula izgradnju kulturne infrastrukture s ciljem angažiranja pripadnika mlađih generacija i sudjelovanja u manifestacijama Slovačke zajednice u Hrvatskoj, koja će se iduće godine nadopuniti Kulturno-edukacijskim centrom u Orebiću, čime će se proširiti mogućnosti suradnje sunarodnjaka i pripremanja novih sadržaja s ciljem očuvanja kulturnog nasljedstva.