Slovakinje iz Hrvatske na 57. Folklornim svečanostima pod Poľanom

U srcu slovačke regije Podpoľanie, u podnožju ugašenog vulkana Poľana, smješten je grad Detva, u kojem se nalazi najstariji amfiteatar u Slovačkoj. Upravo ovdje u impresivnom prirodnom krajoliku svake godine drugoga vikenda u srpnju odvija se prezentacija pučke tradicije – Folklorne svečanosti pod Poľanom.

U sklopu ovih svečanosti iseljeni Slovaci zastupljeni su u dva programa – na daskama amfiteatra te Iseljeničkom dvoru.

Iseljenička nedjelja (Krajanská nedeľa) je važan događaj za Slovake u inozemstvu, koji su 1974. godine trajno uključeni u dramaturšku koncepciju festivala, ponajprije zahvaljujući Matici slovačkoj, koja je skrbila za iseljene Slovake, a u današnje doba brigu o njima preuzeo je Ured za iseljene Slovake (UZIS).
Program Iseljeničke nedjelje kroz godine su osmislili, vodili i metodički pripremali renomirani stručnjaci kao što su Svetozár Švehlák, Stanislav Dúžek i Ondrej Demo. Od 90-ih godina prošlog stoljeća redateljsku palicu preuzimaju Jaroslav Ševčík i Igor Kovačovič, a u novom tisućljeću autori kao što su Mária Katarína Hrkľová, Martin Urban, Vlastimil Fabišík i drugi.

Temu, scenarij i režiju ovogodišnje Iseljeničke nedjelje pod nazivom Bliski izdaleka (Blízki zďaleka) osmislila je Katarína Mosnáková Bagľašová, oživljavajući sjećanje na njezine osnivače, autore, ali i inozemne Slovake koji su nastupili prve godine. U ovogodišnjem programu 14. srpnja sudjelovali su: Folklorno društvo Morena iz Londona (Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije), Slovački kulturni centar Pavla Jozefa Šafárika iz Novog Sada (Srbija), Plesna skupina Komlóš iz Tótkomlósa (Mađarska), FD Šarvanci iz Praga (Češka), FD Salašan iz Nadlaka (Rumunjska), FD Kolečko iz Zúricha (Švicarska), Slovačko kulturno-prosvjetno društvo Erdevik iz Erdevika (Srbija), Ľudová hudba Ondreja Maglovského (Srbija) te solisti Ivan Slávik iz Kisača (Srbija), Andrea Fábriová iz Nadlaka (Rumunjska) i Anna Hradsky iz Kalifornie (SAD).

Slovake iz Hrvatske pjesmama Tichý vietor, Povedal mi jeden chlapec i Op sebe, dina dajdom predstavile su članice pjevačkih skupina matica slovačkih iz Jurjevca Punitovačkog pod vodstvom Anđele Majdiš i Zokovog Gaja pod vodstvom Vesne Kunštek. U prikazu svadbenih običaja prezentirano je i žensko svadbeno ruho, posuđeno od Matice slovačke u Josipovcu Punitovačkom. Pjevačke skupine iz Hrvatske nastupile su također u sklopu programa pod nazivom Iza potoka (Za potokom) u subotu 13. srpnja. Program Iseljeničke nedjelje svojom prisutnošću podržali su i članovi matica slovačkih iz Hrvatske, odnosno Savez Slovaka, koji je organizirao posjet ovogodišnjih svečanosti.

U sklopu Folklornih svečanosti pod Poľanom od 2014., a kako bi se stvorili uvjeti za prezentaciju narodne kulture Slovaka koji žive u inozemstvu i s njom povezane gastronomske tradicije, Ured za iseljene Slovake organizira Iseljenički dvor. U tu svrhu na prostoru u blizini amfiteatra smješteno je desetak stiliziranih drvenih objekata (kućice, ambar, zvonik, pozornica, sajamski štandovi) koji svojim položajem formiraju dvorište. Ovdje iseljenici uglavnom s Donje zemlje posjetiteljima festivala nude gastronomske specijalitete, prezentaciju starih zanata, kulturni program na pozornici, izložbe te razna interaktivna događanja poput škole donjozemskih plesova, škole pjevanja, odijevanja narodne nošnje i dr.
Program iseljeničkog dvora službeno je otvoren u petak 12. srpnja u popodnevnim satima. Ove godine dvanaest štandova Iseljeničkog dvora bilo je otvoreno od samog jutra i na njemu su gastronomske delicije, kao i ručne radove predstavljali Slovaci iz: SKUD-a Pivnica iz Pivnice, MOMS Selenča, Udruga žena iz Padine i Ľudmila Berediová-Stupavská iz Kisača (Srbija), Krempašské gazdinky iz Krempácha (Poljska), Demokratski savez Slovaka i Čeha iz Nadlaka (Rumunjska), Savez slovačkih organizacija iz Mađarske koji je predstavljao Slovake iz mjesta Békešská Čabe, Tótkomlósa, Nagybánhegyesa i Pitvarosa te FD Naša fajta iz Storožnice (Ukrajina).

Slovački centar za kulturu Našice u prostoru humna (ambara) predstavilo je autorsku izložbu pod nazivom Molovanje – Tradicija oslikavanja zidova kod Slovaka u Hrvatskoj. Izložba autorica Sandre Kralj Vukšić i Tatjane Seničanin, nastale uz potporu UZIS-a, Savjeta za nacionalne manjine RH i Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina RH, predstavlja rezultate istraživanja molovanja – postupka ukrašavanja unutarnjih i vanjskih zidova obiteljskih kuća uz pomoć papirnatih predložaka, prikupljene terenskim istraživanjem provedenim od 2021. do 2023. na šest lokacija: u dva sela našičkog kraja – Markovcu Našičkom i Jelisavcu, dva sela u Đakovštini – Josipovcu Punitovačkom i Jurjevcu Punitovačkom te dva sela u iločkom kraju – Iloku i Radošu. Osim informativnim panelima i banerima, izložba je dopunjena pomičnim panoom s predlošcima različitih uzoraka valjčića te uzorcima nastalim na dan otvorenja izložbe koje je izradila članica MS Jurjevac Vera Majdiš. U postavljanju izložbe sudjelovao je i djelatnik Zavičajnog muzeja Našica Miroslav Šarić.

Na otvorenju izložbe ravnateljica SCK Našice Sandra Kralj Vukšić zahvalila je za priliku predstaviti kulturu Slovaka u Hrvatskoj te je pozdravila uvažene goste: predsjednicu Ureda za iseljene Slovake Dagmar Repčekovú koja je otvorila izložbu, potpredsjednika Matice slovačke u Martinu Mareka Hanusku, djelatnicu Ureda za iseljene Slovake i voditeljicu Krajanskog dvora Milinu Sklabinski te brojne zastupnike sudionika Iseljeničkog dvora. Također se zahvalila na pjevnom uvodu Anny Hradskoj, Slovakinji iz SAD-a, čije je sudjelovanje na otvorenju izložbe opravdalo naziv ovogodišnje Iseljeničke nedjelje Bliski izdaleka.
U subotu 13. srpnja u općinskom uredu Detve predstavnicima organizacija koje su sudjelovale u Iseljeničkoj nedjelji i Iseljeničkom dvoru dobrodošlicu je poželio gradonačelnik Branislav Baran. Domaćini su goste dočekali zvucima fujare i zdravicom gradonačelnika, a u protokolarnom dijelu prijema gosti su se upisali u knjigu posjetitelja.

U nedjelju 14. srpnja na pozornici Iseljeničkog dvora djelatnice UZIS-a Ida Deskászová i Milina Sklabinski publici su predstavile ponudu pojedinačnih štandova, kao i organizacije koje su pripremile ponudu, a održana je i interakcija s publikom koja je imala za cilj nagraditi one koji su pažljivo pratili program. Ravnateljica Kralj Vukšić i kustosica Seničanin pažljive gledatelje nagradile su promotivnim materijalima izložbe kao i platnenim torbama s ručno oslikanim uzorcima.

Deveti Iseljenički dvor svečano je zatvoren u nedjelju popodne dodjelom zahvalnica iseljenim Slovacima koji su sudjelovali u ovogodišnjim Folklornim svečanostima pod Poľanom te himnom Iseljeničkog dvora Slovensko, krásna zem. Zahvalnice je u ime UZIS-a dodijelila predsjednica UZIS-a Dagmar Repčeková, a prigodne zahvalnice Grada Detve gradonačelnik Branislav Baran i predsjednik Programskog odbora 57. FSP-a u Detvi Roman Malatinec.

Trodnevno druženje privela je koncu predsjednica UZIS-a zahvalom sunarodnjacima na sudjelovanju u ovogodišnjim ljetnim događanjima a posebno za to što njeguju slovački jezik, kulturu i tradicije te tako promiču dobro ime Slovačke u svijetu.

Sudjelovanje MS Zokov Gaj, MS Jurjevac Punitovački te SCK Našice na Folklornim svečanostima u Detvi financijski su podržali Ured za iseljene Slovake i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina RH preko Saveza Slovaka.

Previous slide
Next slide
Scroll to Top