Snimanje za emisiju Dedovizeň u Hrvatskoj
Objavljeno |
Od 3. svibnja 2021. javna televizija RTVS (Radio i televizija Slovačka) na prvom programu svaki dan od ponedjeljka do petka u terminu okolo 14,00 sati emitira emisiju Dedovizeň. Emisija slovačkim gledateljima približava priče pojedinaca, pripadnika nacionalnih manjina u Slovačkoj ali i Slovaka u inozemstvu, njihovu povezanost s matičnom zemljom, njihove obiteljske priče, privatnom i javnom djelovanju. U profesionalnom i obiteljskom životu pokušavaju pojmiti slovaštvo – korijenje njihovog života.
Bogatim izvorom ovakvih priča je Dolna zem koju su djelatnici RTVS-a djelomično već snimili, naime priče Slovaka iz Mađarske, Rumunjske, Srbije.
Početkom ovog mjeseca voditeljica Svetlana Surový sa svojom televizijskom ekipom krenula je putem zemlje u koju Slovaci dolaze provoditi vrijeme na „svome moru“. Njihova prva stanica bila je glavni grad. Tu su snimili životnu priču slovačkog lektora na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Martina Machate te potom i predstavnika slovačke u (MMA) Vlastislava Čepa. Nakon dva dana u Zagrebu, 6. svibnja snimateljska ekipa zaputila se istočno od Zagreba, u Lipovljane kod gospodina Josipa Krajčia, gdje su obradili dostupan materijal o Slovacima u zapadnom dijelu Slavonije, obiteljskoj kući ove obitelji, današnjem sjedištu Matice slovačke Lipovljani. Predsjednik matice Krajči ovom je prigodom predstavio mlade lipovljanske matičare koji su izveli nekoliko pjesama i mušku pjevačku skupinu Orava iz Međurića. Sljedeći dan bio je rezerviran za dolazak u grad Našice i priču Sandre Kralj Vukšić, koja je rodom iz Markovca Našičkog, a studirala je u Slovačkoj. Trenutno djeluje kao ravnateljica Slovačkog centra za kulturu Našice i urednica časopisa Prameň. Savez Slovaka predstavili su predsjednik Mirko Vavra i tajnica Branka Baksa. Aktivnost Matice slovačke Markovac Našički i njihovog folklornog društva kao i Drevenicu te etnokutak koji je podsjetnik na obitelj Zajac, odprezentirala je predsjednica Matice slovačke Markovac Našički i potdpredsjednica folklornog društva Branka Baksa. U sklopu istraživačke aktivnosti Slovačkog centra za kulturu Našice bilo je prezentirano tradicijsko bojanje zidova valjčićima Slovaka iz Jurjevca koje je prezentirala i za ovu prigodu pripremila nekoliko predložaka Vera Majdiš, a vještinu molovanja s papirnatim predlošcima tzv. mustrama za potrebe emisije prezentirala je i pokazala Katica Kuric iz Josipovca Punitovačkog. Profil Anice Popović, umirovljene učiteljice likovne kulture, voditeljice likovne skupine Kontrast koja djeluje u okviru Matice slovačke Josipovac Punitovački, televizijska ekipa prikazala je kroz kadrove Aničinih aktivnosti u slobodno vrijeme, suradnju s kolegama slikarima, njezinu strast sakupljanja starih fotografija te aktivnosti unutar folklornog društva i Matice. Posljednji dan snimanja članovi televizijske ekipe proveli su u Iloku gdje su radili na priči učitelja, autora monografija, novinara, kazališnog dramatičara i režisera, koreografa, glazbenika, Vlatka Miksada. Veliki dio snimanja se odvijao pred iločkim muzejom i u prostorima muzeja gdje je postavljena izložba slovačke sobe , kao i na Radošu, gdje su se Slovaci najprije doselili nakon dolaska iz Srijema, a u prostoriji s fotografijama Slovačkog narodnog doma u Iloku bio je snimljen manji dio posvećen kazališnoj aktivnosti iločkih Slovaka. U Iloku su snimali i Ivana Šandora, kao urednika Emisije Radia Iloka na slovačkom jeziku kako s Vlatkom Miksadom, autorom serije članaka po nazivom Okienko do dejín ilockých Slovákov, priprema emisiju.
Domaćini su udovoljili svim zahtjevima televizijske ekipe. Vjerujemo da će vještina voditeljice, snimatelja i ton-majstora rezultirati visokokvalitetnim dokumentarnim materijalom koji će privući gledatelje u Slovačkoj na zadovoljstvo pratitelje emisije.